Kontynuujemy nauki Ojca Taekwon-do, gen. Choi Hong Hi

 

strona główna        aktualności       taekwon-do        galeria        strony www

 

Ojciec taekwon-do gen. Choi Hong Hi

Późnym wieczorem o godzinie 20.35, w sobotę 15 czerwca zmarł w wieku 84 lat w Phenianie w KRL-D Twórca Taekwon-do, gen Choi Hong Hi. Wielki Mistrz na przełomie lutego i marca br. przeszedł operację usunięcia raka żołądka. Niestety przerzuty objęły wątrobę. Lekarze dawali mu niecały miesiąc życia.
12 maja br. pożegnał bliskich i udał się do Korei Północnej, by umrzeć w krainie przodków. Pogrzeb odbędzie się w Phenianie 17 czerwca.

Powstanie, rozwój i współczesne oblicze Taekwon-do związane jest z życiem i działalnością wybitnej osoby XX wieku Choi Hong Hi.
Oto kilka faktów z życia twórcy Taekwon-do:

1918-11-09 w Ha Dae w Korei urodził się Choi Hong Hi. Będąc wątły i chorowity otaczany był przez najbliższych szczególną troską.

1930 za udział w antyjapońskich wystąpieniach dwunastoletni Choi zostaje wyrzucony ze szkoły ( od roku 17-09-1905 Korea znajdowała się pod protektoratem Japonii, zaś od 22-08-1910 pod okupacją ). Od tego też roku Choi kontynuuje edukację u prywatnego nauczyciela kaligrafii Han Il Dong, będącego także ekspertem Taek Kyon, narodowej sztuki walki Korei, której uprawianie zostało zakazane przez okupantów.

1937 Choi wyjeżdża na studia do Japonii, w ukryciu ćwicząc Taek Kyon zaś oficjalnie Karate.

1941-12-07 Japonia rozpoczyna swój udział w II Wojnie Światowej, co wiąże się z powszechną mobilizacją młodych ludzi - także studenta Choia. Po przeszkoleniu, już jako porucznik zostaje wysłany na placówkę Pyongyang w Korei. Za organizację ruchu niepodległościowego zostaje skazany na 7 lat więzienia. Tam dla podtrzymania wysokiej sprawności fizycznej ćwiczy samotnie w celi. Po pewnym czasie wspólnie ćwiczą więźniowie i strażnicy zamieniając dziedziniec więzienia w miejsce treningu. W tym okresie rodzą się podwaliny nowej sztuki, której w przyszłości zostanie nadana nazwa Taekwon-do.

1945 sierpień oswobodzony z więzienia Choi zostaje oficerem formującej się armii koreańskiej, w której robi błyskotliwą karierę wojskową.

1948 Choi w stopniu pułkownika zostaje głównym instruktorem samoobrony w elitarnej Amerykańskiej Szkole Żandarmerii, a następnie wyjeżdża do USA na studia wojskowe do West Point.

1954 Choi wspólnie ze swoim współpracownikiem Nam Tae Hi systematyzuje techniki, metody nauczania i założenia moralno-filozoficzne swojej sztuki w szkole walki Oh Do Kwan.

1955 po raz pierwszy oficjalnie zostaje użyta nazwa Taekwon-do i rozpoczyna się promocja tej sztuki walki w Korei i na Świecie.

1959 Choi Hong Hi zostaje prezesem Koreańskiego Związku Taekwon-do i zastępcą dowódcy II Armii Tae Gu. Wraz z najlepszymi uczniami daje szereg pokazów w krajach Azji zadziwiając wszystkich wszechstronnością i skutecznością technik Taekwon-do.

1963 Taekwon-do zostaje zaprezentowane na pokazie w siedzibie ONZ zdobywając powszechny aplauz i znanie.

1966-03-22 powstaje Międzynarodowa Federacja Taekwon-do ( ITF ) z siedzibą w Seulu. 1967-72 okres podróży Choia i drużyny pokazowej propagującej Taekwon-do na całym Świecie. Zostają opracowane szczegółowe regulaminy rywalizacji sportowej i rozgrywane pierwsze zawody. Międzynarodowe podróże oraz seminaria szkoleniowe prowadzone przez Choi Hong Hi trwają do dzisiaj, a ITF zrzesza 115 państw i miliony ćwiczących.

 

 

 

 

________________________________________________________________________________________