Kontynuujemy nauki Ojca Taekwon-do, gen. Choi Hong Hi

 

strona główna        aktualności       taekwon-do        galeria        strony www

 

Układy formalne

CHON-JI - w dosłownym tłumaczeniu oznacza „niebo-ziemia”, co na Dalekim Wschodzie interpretuje się jako stworzenie świata lub początek ludzkości. Stąd jest to pierwsza ruchowo elementarna forma, jaką ma wykonać adept Tae kwon-do. Składa się ona z dwóch harmonijnie zintegrowanych części, symbolizujących właśnie „niebo” i „ziemię”. Układ zawiera 19 elementów technicznych.

DAN-GUN - nazwa tej formy pochodzi od świętego Dan-Gun, który uważany jest za legendarnego założyciela Korei w roku 1333 p.n.e.. Układ zawiera 21elementów technicznych. 

DO-SAN - to pseudonim wielkiego koreańskiego patrioty, żyjącego w latach 1876 - 1938. Układ zawiera 24 elementy techniczne.

WON-HYO - był mnichem, który wprowadził buddyzm podczas panowania dynastii Silla w roku 686 naszej ery. Układ zawiera 28 elementów technicznych.

YUL-GOK - jest pseudonimem wielkiego filozofa i uczonego Yil (1530 -1554 r. naszej ery), nazywanego także „Konfucjuszem Korei”. Trzydzieści osiem ruchów tego układu odnosi się do miejsca jego urodzenia na 38 równoleżniku, a diagram symbolizuje uczonego. Układ zawiera 38 elementów technicznych.

JOONG-GUN - nazwa pochodzi od patrioty Ahn Joong-Gun, który zamordował Hiro-Bumi, pierwszego japońskiego generała - gubernatora Korei, znanego jako człowieka, który odegrał główną rolę w koreańsko-japońskim scaleniu. 32 ruchy w tym układzie symbolizują wiek Ahn Joon-Gun w momencie, gdy został stracony w więzieniu Liu Shung w 1810 roku naszej ery. Układ zawiera 32 elementy techniczne.

TOI-GYE - jest pseudonimem literackim sławnego uczonego Yi Hwang, wielkiego znawcy neokonfucjonizmu. 37 ruchów tego układu związane jest z miejscem jego urodzenia na 37 stopniu szerokości geograficznej. Diagram oznacza uczonego. Układ zawiera 37 elementów technicznych.

HWA-RANG - nazwa pochodzi od grupy młodzieńców, którzy działali podczas panowania dynastii Silla, około 1350 lat temu. Grupa ta stała się przodującą siłą, mającą na celu zjednoczenie trzech królestw Korei. Układ zawiera 29 elementów technicznych.

CHOONG-MOO - było imieniem danym wielkiemu admirałowi Yi Sun Sin z dynastii Yi. Uchodził za człowieka, który wynalazł w 1592 r. pierwszy uzbrojony statek bojowy (kabukson), statek ten był pierwowzorem dzisiejszej łodzi podwodnej. Przyczyną, dla której układ kończy się atakiem lewej ręki jest symbol jego pożałowania godnej śmierci, kiedy to nie miał szansy, aby wykazać niesłuszność oskarżenia o nielojalność wobec króla. Układ zawiera 30 elementów technicznych.

KWANG-GAE - nazwa pochodzi od słynnego Kwang-Gae-Toh-Wang, dziewiętnastego władcy z dynastii Koguryo, który odzyskał wszystkie utracone wcześniej terytoria, łącznie z większą częścią Mandżurii. Diagram symbolizuje ekspansję i powrót straconych terytoriów. 39 ruchów składających się na układ tej formy oznacza pierwsze dwie cyfry daty 391r. n. e., kiedy to Kwang-Gae wstąpił na tron. Układ zawiera 39 elementów technicznych.

PO-EUN – to pseudonim lojalnego poddanego Chong Mong-Chu, a zarazem słynnego poety (słowa jego wiersza „Nie będę służył drugiemu panu choćbyście ukrzyżowali mnie sto razy”, znane były każdemu Koreańczykowi).Chong Mong-Chu był również pionierem na polu fizyki. Diagram symbolizuje jego niezachwianą lojalność wobec króla i ojczyzny pod koniec panowania dynastii Koryo. Układ zawiera 36 elementów technicznych.

GE-BAEK – to nazwa na cześć wielkiego generała Be-Baek z dynastii Baek Je (660 r.n.e). Diagram symbolizuje jego surową wojskową dyscyplinę. Układ zawiera 44 elementów technicznych.

EUI-AM - był to pseudonim Son Byong Hi, przywódcy ruchu niepodległościowego Korei z marca 1919 roku. 45 ruchów jest nawiązaniem do jego wieku, kiedy zmienił nazwę Dong Hak na Chondo Kyo. Diagram symbolizuje jego nieposkromionego ducha, który nakazał mu poświęcać się walce o pomyślność swojego narodu. Układ zawiera 45 elementów technicznych.

CHOONG-JANG - to pseudonim generała Kim Diek Ryang, żyjącego podczas panowania dynastii Lee w XIV wieku. Układ ten kończy atak lewą ręką, co stanowi symbol jego tragicznej śmierci w więzieniu w wieku 27 lat. Układ zawiera 52 elementy techniczne.

JUCHE - utożsamia filozoficzną myśl, że człowiek jest panem wszystkiego i decyduje o wszystkim, że jest tym samym panem świata i swojego przeznaczenia. Przyjęło się uważać, że to wyobrażenie wzięło się od góry Baekolu, która uznawana jest za symbol ducha Koreańczyków. Charakterystyczny diagram ozancza górę Baekolu. Układ zawiera 45 elementów technicznych.

SAM-II - oznacza historyczną datę powstania w dniu 01.03.1919 r. ruchu niepodległościowego Korei. 33 ruchy w układzie tej formy stanowią nawiązanie do liczby 33 patriotów, którzy ten ruch zainicjowali. Układ zawiera 33 elementy techniczne.

YOO-SIN - nazwa pochodzi od generała Kim Yoo Sin, żyjącego za czasów panowania dynastii Silla. 68 ruchów składających się na układ tej formy odnosi się do dwóch ostatnich cyfr daty 668r. n. e., kiedy to Korea została zjednoczona. Układ ten zawiera 68 elementów technicznych.

CHOI-YONG - nazwa pochodzi od generała Choi Yong, który był premierem i głównodowodzącym sił zbrojnych dynastii Koryo w wieku XIV. Układ zawiera 46 elementów technicznych.

YON-GAE - nazwa pochodzi od generała Yon Gae Somoon, żyjącego za panowania dynastii Koguryo. 49 ruchów składających się na układ tej formy jest nawiązaniem do dwóch ostatnich cyfr roku 649n. e., w którym ten słynny generał zmusił dynastię Tang do opuszczenia Korei, po zniszczeniu 300 tysięcy ich wojsk pod Ansi Sung. Układ zawiera 49 elementów technicznych.

UL-JI - nazwa pochodzi od generała Ul-Ji Moon Dok, który w 612r. n. e. obronił Koreę od inwazji Tanga dysponującego siłą miliona żołnierzy, dowodzonych prze Yang Je. Diagram układu symbolizuje jego nazwisko, a 42 ruchy nawiązują do jego wieku, w którym zawarł pokojowy traktat. Układ zawiera 42 elementy techniczne.

MOON-MOO - oddaje cześć 30 władcy dynastii Silla. Jego ciało zostało pochowane obok Dae Wang Am (wielkiej skały władców). 61 ruchów symbolizuje dwie ostatnie cyfry roku 661 n. e. , w którym to Moon Moo wstąpił na tron. Układ zawiera 61 elementów technicznych.

SO-SAN - to pseudonim wielkiego mnicha Choi Hyong Ung (1520-1640), który żył za panowania dynastii Lee. 71 ruchów układu nawiązuje do wieku, w którym zorganizował on, wspólnie ze swym uczniem Sam Myung Dang, korpus mnichów - żołnierzy dla odparcia najazdu na Półwysep Koreański japońskich korsarzy w 1592 roku. Układ zawiera 72 elementy techniczne.

SE-JONG - nazwa pochodzi od największego koreańskiego władcy Se Jong, który wynalazł alfabet koreański w 1443 roku. Diagram symbolizuje władcę, a 24 ruchy układu nawiązują do 24 liter alfabetu koreańskiego. Układ zawiera 24 elementy techniczne.

TONG-II - oznacza decyzję zjednoczenia podzielonej od 1945 roku Korei, diagram symbolizuje jednonarodową rasę. Układ zawiera 56 elementów technicznych.


Wartości wynikające z praktykowania układów formalnych:

1. Jest to rodzaj doskonałego ćwiczenia ogólnorozwojowego.
2. Rozwijają wszystkie grupy mięśniowe, szczególnie mięśnie wewnętrzne i krótkie.
3. Poprawiają wydolność fizyczną organizmu.
4. Kształcą koordynację ruchową.
5. Zwiększają mobilność i gibkość ciała.
6. Są cechą charakterystyczną dla każdej sztuki walki.
7. Poprawiają techniczne przygotowanie zawodnika.
8. Są przygotowaniem do walki realnej z jednym lub kilkoma przeciwnikami.
9. Są systemem promocji na stopnie szkoleniowe i mistrzowskie.
10. Pozwalają na doskonalenie oddychania podczas walki i jego kontrolę.
11. Nie pozwalają na pomijanie technik nie stosowanych w walce sportowej.
12. Spełniają warunki do rekreacyjnego uprawiania taekwon-do.
13. Są jedną z konkurencji współzawodnictwa sportowego.
14. Wspomagają przygotowanie psychologiczne adeptów.

Wskazówki do wykonywania układów formalnych:

1. Układ powinien zaczynać się i kończyć dokładnie w tym samym miejscu.
2. Prawidłowa postawa ciała i równowaga musi być zachowana przez cały czas wykonywania układu.
3. Mięśnie ciała powinny być napinane lub rozluźniane we właściwych krytycznych momentach ćwiczenia.
4. Układ powinien być wykonywany rytmicznym ruchem bez usztywnień postawy czy mięśni.
5. Każdy układ należy doskonale opanować przed uczeniem się następnego.
6. Zawodnik powinien znać cel każdego ruchu układu.
7. Zawodnik powinien wykonywać każdy ruch realnie.

Encyklopedia Taekwon-do

Encyklopedia Taekwon-do w piętnastu tomach po angielsku do pobrania w formacie [.pdf]: TOM I     TOM II     TOM III     TOM IV     TOM V     TOM VI     TOM VII     TOM VIII     TOM IX     TOM X     TOM XI     TOM XII     TOM XIII     TOM XIV     TOM XV

 

 

 

 

________________________________________________________________________________________